KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

GELECEĞİN USTALARI GELENEKSEL SANATLAR TASARIM YARIŞMASI 6 مسابقة أساتذة المستقبل السادسة للفنون التقليدية

Düzenleyen : Zeytinburnu Belediyesi
Ne Zaman? 07.05.2018 - 16.12.2018
Nerede? İstanbul ,TR ZEYTİNBURNU KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ

AçıklamaDünya tarihine bakildiginda bütün büyük medeniyetlerin, hakikat algilari, hayati, dünyayi kavrama biçimleri dogrultusunda insanliga bir bakis açisi teklif ettigi görülecektir. Bu bakis açisi, sanattan, siyasete, mimariden, ticarete, egitimden, hukuka her alanda kendisini gösterir. Roma Medeniyetini Çin'den Hint'i Grek'ten, Islâm Medeniyetini Bati Medeniyetinden olumlu ve olumsuz yönleriyle ayiran iste tam olarak bu bakis açisidir. Öyleyse bir medeniyeti hakkiyla anlamak için onun bakis açisini kavrayabilmeliyiz. Sahih bir idrakin yoluysa medeniyetlerin kendisini, dünyayi algilayis biçimlerini mükemmelen ortaya koydugu sanatlarini anlamaktan geçer. Kendi medeniyetimize yabancilastigimiz uzun bir yüz yildan sonra bugün Islâm Medeniyeti'nin dünyaya ne teklif ettigini önce anlamak sonra anlatmak için yapmamiz gereken ilk is kendimizi yani kendi sanatlarimizi tanimak ve onu yeniden üretmenin yolunu bulmaktir.


Bu yil altincisi düzenlenen “Gelecegin Ustalari 6 Geleneksel Sanatlar Tasarim Yarismasi”, medeniyetimizi anlayacak, anlatacak ve geleneksel sanatlarimizin sürekliligini saglayacak ustalarin yetismesi umuduyla hayata geçirilmistir. Böylece 2018 yilinda, hüsn-i hat, tezhip, minyatür, ebru, çini, cilt dallarinda yurt içi ve yurt disindan yarismaya ilgi gösterecek sanatkârlarin eserlerinde geleneksel sanatlarimiz âdeta yeniden hayat bulacaktir. Ideallerimizin, medeniyet mirasimizin anahtar kavramlarindan biri olan sadakâtin, genç sanatçilarin eliyle sanat eserlerinde tezahürüne sahit olmak, gelenegin bilgisi ve zamanin ruhunun gelecegin ustalarinca terkibine vesile olmak bile sahsim adina essiz bir deneyim.


Bu vesileyle Gelecegin Ustalari 6. Geleneksel Sanatlar Tasarim Yarismasi’na eserleriyle katki verecek bütün sanatçilarimiza, eserleri büyük bir titizlikle degerlendirecek olan kiymetli seçici kurul üyelerimize ve yarismanin her asamasinda canla basla çalisan mesai arkadaslarima tesekkür ediyorum. 

Murat Aydin

Zeytiburnu Belediye Baskani


YARISMA SARTNAMESINE ASAGIDAKI LINKTEN ULASABILIRSINIZ.http://www.geleceginustalari.ist/downloads/gust_sartname_2018.pdf

Fotoğraflar

Ödüller

Sanatkârlar