Hakkında

İSLAM SANATLARI

Dünyanın en detaylı İslam sanatları portalı olan ketebe.org Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde yayın yapmakta, 800 yıl öncesinden günümüze 3.000’e yakın sanatkâra ve seçilmiş binlerce sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır.

“Sanatkârlar” başlığı altında, hattat, müzehhip, mücellit, ebruzen, minyatür sanatçısı, çini ustası gibi sanat ehli kimselerin biyografi bilgileri, haklarında yazılmış makale ve değerlendirmeler, mensubu bulundukları ekol, ders aldıkları hocaları ve yetiştirdikleri talebelerinin yanı sıra kendisi gibi sanatkâr akraba bilgileri de paylaşılmakta, yazıldığı/yapıldığı yılla birlikte sanat çeşidinin de vurgulandığı eserlerinden örneklere yer verilmektedir.

Hüsn-i hat eserlerinin ağırlıklı olarak paylaşıldığı sitenin “Eserler” kısmında, sülüs, celî sülüs, ta’lik, celî ta’lik, nesta’lik, divanî, celî divanî, kûfî, muhakkak, nesih, reyhâni, rıka’, tevkî, hendesî, gubarî, hatt-ı icaze, müsenna gibi hat çeşitlerinden örneklere yer verilmektedir. Bunlarla birlikte diğer klasik sanatlardan minyatür, tezhip, ebru, cilt, kalemişi, kat’ı, çini, restorasyon, naht ile ilgili seçme eserler de sitede ziyaretçilerin istifadesine sunulmaktadır.

Başta hat ve tezhip sanatı olmak üzere İslam sanatları ve klasik sanatlarla ilgili sergiler, yarışmalar, sempozyum, panel, söyleşi ve diğer etkinliklerin haber ve duyuruları “Faaliyetler” başlığıyla paylaşılmaktadır. Vefat etmiş büyük ustaların ve hocaların anma programlarının da duyurulduğu portal, aynı zamanda geçmişe dönük faaliyetlere kolaylıkla ulaşılabilecek bir arşiv niteliği taşımaktadır.

Albayrak Grubu tarafından bir gelenek haline getirilen, İslam kültürünün ayrılmaz bir parçası olan hat sanatımızı yaşatmayı ve geliştirmeyi gaye edinen, her yıl bir temayla 12 farklı hattatın 12 farklı eserinden oluşan Albayrak Hat Takvimi’nin Dijital Sergisi de yıl boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulmaktadır.