'KALEMİN GÜZELLERİ' EKREM HAKKI AYVERDİ KOLEKSİYONU

Düzenleyen : Yıldız Holding
Ne Zaman? 04.05.2019 - 27.06.2019
Nerede? İstanbul ,TR Yıldız Holding Çamlıca Seminer ve Sergi Salonu

Açıklama

  • Bugüne kadar geleneksel ve çagdas sanat eserlerini tek çati altinda bulusturan Yildiz Holding, Ramazan ayina geleneksel Türk hat sanatinin essiz örnekleriyle merhaba dedi.
  • “Ekrem Hakki Ayverdi’nin Kalem Güzelleri” sergisi, Ramazan ayi itibariyle 27 Haziran’a kadar Yildiz Holding Çamlica Seminer ve Sergi Salonu’nda sergilenecek.

 

Hayatini hat sanatinin nadir örneklerini bir araya getirmeye adamis ünlü mimar ve sanat tarihçisi Ekrem Hakki Ayverdi’nin Osmanli dönemi hat sanatinin essiz örneklerinden olusan koleksiyonu, Yildiz Holding’in katkilariyla 27 Haziran’a kadar Yildiz Holding Çamlica Seminer ve Sergi Salonu’nda sergilenecek.

“Ekrem Hakki Ayverdi’nin Kalem Güzelleri” isimli sergide birbirinden degerli hat levhalari, Kur’ân-i Kerim, murakkaa, Delâilü’l-Hayrât, karalama, mesk, yazi kaliplari ve takimlarindan olusan koleksiyon bir araya getirildi.

Serginin açilis töreninde söz alan Yildiz Holding Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Ali Ülker; “Hayatini Türk hat sanatinin essiz örneklerini korumaya vakfetmis olan Üstad Ekrem Hakki Ayverdi, gelecek nesilleri hat sanatiyla bulusturmayi amaç edinmis kendisini yetistirmis çok degerli bir aydindi. Ayverdi hocamizin bu degerli eserleri bir araya getirme ugruna, koca bir ömrü vakfettigi düsünüldügünde, bugün karsimizda duran muazzam zenginligin degeri bir kat daha ortaya çikiyor. Gelecek nesillerin gözünde geleneksel sanat eserlerini görünür kilmaya ve bu eserleri yediden yetmise bütün halkimizla bulusturmaya çalisiyoruz. Ekonomiye katkilarinin yani sira, topluma sosyal fayda saglamak konusunda da yükümlü gördügümüz Yildiz Holding’in bilhassa kültür ve sanat alaninda özgün projelerde yer almasini amaçliyoruz.

Daha önce Hz. Muhammed’in, 104 ismini ve sifatlarini içeren hat sergisi “Esmaü’n-Nebi”, Allah’in (CC) 99 isminin islendigi “Hüsn-i Hat ile en güzel 99 isim, 99 Hat- Esmâü’l-Hüsnâ” ve yine Türk tezhip ve kalem isi sanatlarinda Osmanli klasik üslubunu yeni bir anlayisla yorumlayip günümüze tasimaya çalisan sanatçi Naciye Subasi’nin “ASK” isimli sergisini Çamlica Seminer ve Sergi Salonu’nda sanatseverlerle bulusturmustuk.

Öyle umuyorum ki, “Ekrem Hakki Ayverdi’nin Kalem Güzelleri” sergisi, hat sanatinin gelecek nesillerle bulusmasina ve ortak kültürümüzün derinlikleriyle yeniden bag kurmamiza bir nebze olsun vesile teskil eder” dedi.

Sergide 92 adet eser ziyarete açik olacak

Prof. Ugur Derman ve Dr. Sebnem Eryavuz’un küratörlüklerini üstlendikleri sergide, Osmanli hat sanatinin en basarili örnekleri bütün Türkiye’den sanatseverlerin ziyaretine açildi. Sergide 16. yüzyil-20. yüzyil arasi dönemin tarihimize mâl olmus ünlü hattatlari; Seyh Hamdullah, Ahmed Karahisari, Hafiz Osman, Mahmud Celâleddin, Sami Efendi, Mehmed Sevki Efendi, Aziz Efendi gibi üstadlarin da eserlerinin yer aldigi 76 yazma eserle 16 hattat âlet ve malzemesinden olusan toplam 92 parça eser sergileniyor.

Ayverdi maddi kazanç fikrinden uzak durdu”

Prof. Ugur Derman serginin açilisinda yaptigi konusmasinda “Ekrem Bey, meslek hayâtinin ilk devresinde karsimiza dürüst bir müteahhid olarak çikiyor; tab’i da intisâbi da zâten baska türlüsüne elvermezdi. Verilen projeyi titiz bir anlayisla yerine tatbik ederek, sinemadan, hastahâneye enstitüye kadar her türlü insaati yapmis; helalinden kazanma gayreti içinde, o yillarini sadece: “Dervis! Kazan, Ye, Yedir, Müskül Isleri Bitir!” telâkkisiyle geçirmis. Ancak, müteahhidliginin ikinci devresinde, mîmârî kiymeti hâiz câmilerin ve Topkapi Sarayi’nin tâmiratinda gösterdigi büyük gayretle hem bu eserleri kurtardigini hem de istikbâlde yönünü tâyin edecek târih suûruna erdigini söyleyebiliriz. Maddi kazancini geri plana atarak, îcâbinda cebinden ekleyerek tamamladigi bu restorasyon çalismalari, Ayverdi’nin son 35 yillik arastirma ve eser verme devresinin mihrak noktasi olmustur.” sözleriyle Üstad Ekrem Hakki Ayverdi’nin hayatina ve eserlerine dair bilgiler verdi.

Prof. Ugur Derman ile birlikte serginin küratörlügünü üstlenen Dr. Sebnem Eryavuz ise "Sergideki en özel eserlerden biri, Hattat Sami Efendi'ye ait 5,5 metre uzunlugunda ve bir cami veya türbenin kubbe etegini çevreleyecek sekilde hazirlanmis kusak yazisidir. Bakara Suresi'nin 285. âyetinin yazili oldugu eser, Hattat Mehmet Özçay'in ekibi tarafindan onarildiktan sonra ilk defa bu sergiyle sanatseverlere tanitiliyor" dedi.

Fotoğraflar