KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Konya Büyükşehir Belediyesi Uluslararası İslam Sanatları Yarışması

Düzenleyen : Konya Büyükşehir Belediyesi
Ne Zaman? 30.09.2016
Nerede? Konya ,TR

Açıklama

Bir medeniyet merkezi olan Konya’nin 2016 Islâm Dünyasi Turizm Baskenti olmasi sebebiyle basta kültür ve turizm alaninda olmak üzere Konya’da pek çok uluslararasi etkinlik planlanmistir. Bu etkinlikler çerçevesinde, hat, tezhip ve minyatür gibi baslica Islâm sanatlari üzerine uluslararasi bir yarisma açilmistir. Tarih boyunca Islâm kültürünün ve sanatinin en önemli baskentlerinden biri olma misyonunu daima muhafaza etmis olup günümüzde de hat, tezhip ve minyatür gibi kitap sanatlarimizin en üst seviyede icra edildigi bir merkez olan Konya’nin böyle bir uluslararasi yarismaya öncülük etmesi büyük bir zaruret olmustur.
Bu yarisma ile sözkonusu sanat dallarinin aslina uygun bir sekilde uygulanmasini ve bu sanat dallarinda eser verebilen sanatkârlari tesvik etmek hedeflenmistir. Hat, tezhip ve minyatür gibi Islâm sanatlarinin uluslararasi mecrada daha iyi taninmasina katkida bulunmak da yarismanin amaçlarindandir.
Ayrica, 2016 Islâm Dünyasi Turizm Baskenti olan Konya’da Islâm eserlerinin sergilenecegi uluslar arasi bir müze kurulmaktadir ve ödüllü eserler bu müzede daimî olarak sergilenecektir. Jüri üyelerinin de, alanlarinda uluslar arasi basarilari olan isimlerden tesekkül etmesine özen gösterildigi bu yarismanin daha sonraki yillarda da düzenlenmesi planlanmaktadir.

Fotoğraflar

Ödüller

Sanatkârlar