Mustafa Cemil Efe


Doğum Tarihi H. 1399-1400
M. 1979
Doğum Yeri Ankara

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında


1979 yılında Ankara’da doğdu.

İlk ve orta tahsilini Ankara’da tamamladı. 1993 yılında Konya’ya yerleşti. Lise tahsilini Konya İmam Hatip Lisesinde bitirdi.

Hüsn-i Hat eğitimine Rika dersleri ile başladı. 2005 yılında Selçuk Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Hat Ana Sanat Dalı’nı kazandı. 2008-2009 eğitim öğretim yılında Fakülte üçüncüsü ve bölüm ikincisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Prof. Dr. Fevzi Günüç’ten Sülüs-Nesih yazı icazeti aldı.

2009 yılı sonunda İstanbul’a yerleşti. 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Hat Ana Sanat Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimine başladı.

Celi Sülüs, Sülüs ve Nesih yazı çeşitlerinde eser üretmektedir.

Türkiye, Japonya, Nijerya, Vatikan, İran, Suriye, Irak, Sırbistan, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bir çok ülkede yüz'den fazla ulusal ve uluslararası sergide eserleri ile yer aldı.

Profesyonel olarak grafikerlik ve görüntü yönetmenliği de yapan sanatçı, aynı zamanda edebiyat dergilerinde editörlük ve yazarlık da yapmaktadır. Altı yıldır Yedi iklim dergisinde bir seri halinde hattatların biyografik hayat hikayelerini hazırlayarak  sanatseverlerin beğenisine sunmuştur.

Üsküdar’da bulunan atölyesinde hem yeni sanatkarlar yetiştirmeye çalışmakta ve hem de çalışmalarına devam etmektedir.

Eserleri

Hocaları

Fevzi Günüç
Hüsn-i Hat

Talebeleri

Sibel İnan
Hüsn-i Hat

Faaliyetler