KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri
KETEBE Hat Sanatı, Ünlü Hattatlar, Hat Sanatkârları ve Eserleri

Şükran Sadoğlu Bayansar

Müzehhip
Doğum Tarihi H. 1402-1403
M. 1982
Doğum Yeri İstanbul

Fotoğraflar

Sanatkâr Hakkında

İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Kazım Karabekir İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1999 yılında Edirnekapı Mihrimah Sultan Camî Külliyesi’nde Emel Türkmen ile başladığı tezhip eğitimini, 2008 yılında icâzetini alarak tamamladı. 2005-2010 yılları arasında İsmek’a ait Sanat Evi’nde çalıştı. 2010-2013 yılları arasında Orhan Dağlı’nın çiçek ressamlığı derslerine devam etti. 2013 yılında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Özel Yetenek Sınavını burslu olarak kazandı. Aynı yıl Geleneksel Türk Sanatları bölümünde lisans eğitimine başladı. İslam Seçen ve Melike Kazaz’dan cilt dersleri ve Taner Alakuş’tan minyatür dersleri alarak lisans eğitimini derece ile 2019 yılında tamamladı. 

2007 yılında İsmek tarafından düzenlenen "Hazreti Mevlana" temalı yarışmada tezhip dalında ikincilik ödülü aldı. 2010 yılında katıldığı Birleşik Arap Emirlikleri Al-Burda Yarışması’nda yine tezhip dalında mansiyon ödülüne layık görüldü. 2018 yılında ise Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen Geleceğin Ustaları Yarışması’nda cilt alanında ikincilik ödülünü aldı.

Müzehhibenin eserleri, yurt içinde ve yurt dışında birçok sergide yer almıştır. T.C. Kültür Bakanlığı’nın 13. 14. ve 15. Devlet Türk Süsleme Sanatları yarışmalarında sergilerinde yer almıştır.

Özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Müzehhibe; cilt, tezhip ve minyatür çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Eserleri

Hocaları

İslam Seçen
Cilt

Faaliyetler